HRV juhli onnistuneesti 40:siään

Iloiset juhlat Kallioniemessä!

Venekerho juhlisti 40-votista taivaltaan 28.5.2016 Kallioniemessä. Päivä valkeni tuulisena ja viileänä edellisviikon aurinkopäivien jälkeen. Juhlille onnekkaasti ”uppehållsväder” kuitenkin säilyi koko päivän .

Juhlallisuudet avasi kommodorimme Niklas, joka toivotti vieraat lämpimästi tervetulleeksi ja kertasi kerhomme vaiheita kuluneilta vuosilta, uusimpia kuulumisia ja yhteistyökumppaneita unohtamatta. Lopuksi nostettiin kuohujuoma kerhomme kunniaksi.

kunniakommodori Pauli, kommodori Niklas sekä Timo

Ohjelmaa oli rennosti pitkin iltapäivää: Naapurit Matosaaresta toivat esittelyyn meripelastusseuran veneen, johon pääsi tutustumaan, kerhon veneisiin oli vieraille avoimet ovet, valokuvasuunnistus juoksutti nuoria ja vähän vanhempiakin Kallioniellä ristiin rastiin, tietovisa kutitteli aivonystyröitä ja  kohokohtana –  mestarilaulajien viihdyttävä kuoro.

”stadin kundi” Esa-Pekka ja mestarilaulajat

Välillä tarjottiin kuumaa kalasoppaa, joka Vilpoisessa säässä maistui ja jota riitti santsikierroksenakin kaikille halukkaille.

Ennen kesäisiä mansikkakakkukahveja vastaanotti kommodorimme vieraiden onnittelut ja antoi huomionosoitukset seuran ansioituneille jäsenille.

Seuran 40-vuotista taivalta onnittelivat paikan päällä Helsingin meripelastusseura, Merihaan veneilijät ja rakennusmestariyhdistys.

Meripelastusseuralaiset ja Merihaan veneilijät

Seuramme kunniakommodori Pauli Pesonen sai 80-vuotis onnittelut niin seuralta kuin yhdistykseltäkin.

kunniajäsen n:ro 1 Hannu onnittelujen ja kunniakirjan kera

Seura nimitti historiansa ensimmäiseksi kunniajäsenekseen Hannu Marttilan. Hannun ansioksi luettiin, perusmukavan luonteen lisäksi, sadat pyyteettömät talkootunnit kerhon hyväksi. Hannulle luovutettiin juhlissa kunniakirja ja taisi hän pokata illan lämpöisimmät aploditkin.

Iltasella lämpesi sauna kaikille halukkaille, trubaduuri Hautis (Jaakko Hautaviita)viritteli kitaransa ja iltaseksi tarjoiltiin grilliherkkuja (kokit: Jaska Penttinen ja Toni Hautamäki). Musikantti jaksoi viihdyttää iltamyöhäiselle ja sai väen tanssilattiallekin pyörähtelemään.

Väkeä oli päivän mittaan koossa reilut sata, olivathan innokkaimmat vieraat rantautuneet Kallioniemen laituriin jo perjantain puolella.

Juhlista jäi hyvä mieli ja innokkaimmat ehdttivatkin jo kerran vuodessa toistuvaa juhlapäivää. Kaikki ideat laitetaan harkintaan….

Seura kiittää yhdistystä saamastaan rahallisesta tuesta ja mainostajia juhlajulkaisun mahdollistamisesta. Juhlien lähtölaskenta alkoi hallituksen syyskokouksessa 2015 josta eteenpäin juhlatoimikunta kokoontui säännöllisesti. Seuran jäsenten talkootyöllä juhlat saatiin järjestettyä ja Kallioniemen alue juhlakuntoon, varsinkin kulkusillan teko Messistä laiturille oli suururakka, väen peruskevätkiireiden lomassa.

Vieraat tekevät juhlatunnelman, joten kiitos kaikille osallistujille!

 

[KR1]

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s